Zobacz co sądzą o nas inni

Czy da się mieszkać w kontenerach?

Od kilku lat zauważalny jest nowy trend w architekturze – Polacy powoli odchodzą od klasycznego budownictwa i stawiają na proste, ekologiczne, a przy tym niebanalne rozwiązania. Mieszkanie w kontenerze? Choć dla wielu osób wciąż brzmi to abstrakcyjnie, konstrukcje te mają coraz większe grono zwolenników. I wbrew ogólnemu wyobrażeniu w niczym nie przypominają one popularnych baraków robotniczych. Wręcz przeciwnie – pozwolą w krótkim czasie i bez dużych nakładów finansowych stworzyć wyjątkowe, stylowe lokum.

Kontenery przestają być kojarzone z placem budowy czy też obiektami letniskowymi. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako całoroczne domki mieszkalne – oczywiście po uprzednim odpowiednim przygotowaniu. Są one wyposażone zarówno w kuchnię, jak i łazienkę. Zapewniają wszystko, co jest potrzebne do codziennego funkcjonowania, tzn. instalacje elektryczne oraz wodno-kanalizacyjne, a także oświetlenie. Panują tu dokładnie takie same, a czasem nawet i lepsze warunki niż w tradycyjnych domach czy mieszkaniach. Nie muszą się Państwo także obawiać o temperaturę wewnątrz – dzięki ociepleniu ścian, a także ogrzewaniu elektrycznemu we wnętrzu panują odpowiednie warunki nawet podczas mroźnej zimy. Izolacja termiczna zabezpieczy także przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrza podczas upalnych dni letnich.

Wykończenie płytami gipsowo-kartonowymi lub fermacell, które można następnie pomalować na dowolny kolor. Można także zrezygnować częściowo ze ścian i zamiast nich wstawić duże elementy przeszklone, które nie tylko wpłyną na estetykę konstrukcji, ale i ułatwią dostęp naturalnego światła i promieni słonecznych. Pomogą także w optycznym powiększeniu przestrzeni, co z pewnością docenią osoby, które obawiają się małych, zamkniętych przestrzeni. Wnętrza można dowolnie urządzić przy wykorzystaniu drewna, szkła czy stali, co pozwoli na aranżację według indywidualnych preferencji. Dzięki odpowiedniemu projektowi we wnętrzu w ogóle nie będzie widać, że domek powstał z kontenera!

Nie ma też obaw, że dom z kontenera będzie straszyć z zewnątrz – dzięki odpowiedniemu wykończeniu może przemienić się z surowej konstrukcji zarówno w nowoczesny, jak i przytulny domek. Co więcej, domki te można w każdej chwili powiększać o dodatkowe pomieszczenia, dostawiając kolejne moduły. W ten sposób można stworzyć wystarczającą przestrzeń mieszkalną dla większej liczby osób, co nie byłoby możliwe w przypadku kawalerki czy też ciasnego mieszkania 2-pokojowego.

Kwestie formalne

Postawienie tradycyjnego domu związane jest z szeregiem wymogów stawianych między innymi przez prawo budowlane. W przypadku kontenerów mieszkalnych formalności nie są aż tak czasochłonne – postawienie kontenera nie wymaga bowiem aż tylu zezwoleń (czasem wystarczy jedynie zgłoszenie do odpowiedniej jednostki w lokalnym urzędzie). Należy jednak pamiętać, że pozwolenie na budowę od władz lokalnych będzie wymagane w sytuacji, gdy kontener będzie użytkowany w danym miejscu przez okres powyżej 180 dni.