Zobacz co sądzą o nas inni

Jak uniknąć błędów przy układaniu płytek ceramicznych?

Układanie płytek ceramicznych wymaga wyjątkowej precyzji, cierpliwości, a także wprawy. Tylko dzięki odpowiedniej wiedzy, staranności i umiejętnościom można uzyskać zadowalający efekt końcowy. Tutaj nie ma miejsca na pośpiech i improwizację – okładzina z płytek musi być trwała i estetyczna, a często zdarza się, że mają z tym problem nawet zatrudnieni przez nas fachowcy.

Przygotowanie podłoża

Stabilne, dokładnie oczyszczone oraz osuszone – takie musi być podłoże, by móc zacząć układać na nim płytki ceramiczne. Wilgoć, kurz, tłuszcz, pozostałości po starych klejach i inne zanieczyszczenia zmniejszą bowiem przyczepność zaprawy klejowej, a także mogą powodować odspojenie i pękanie płytek.

Przygotowanie zaprawy klejowej

Tutaj nie ma miejsca na pośpiech i metodę „na oko”. Zaprawy klejowe muszą być przygotowywane wedle ściśle określonych przez producenta proporcji wody i suchej mieszanki, które są podane na etykiecie. W przeciwnym razie możemy uzyskać zaprawę o pogorszonych właściwościach typu przyczepność. Następnie należy ją dokładnie wymieszać i odczekać chwilę, zanim przystąpimy do dalszych prac.

Należy również pamiętać o jej odpowiednim nakładaniu zarówno na podłoże, jak i spód płytek.

Rozplanowanie i układanie płytek

Układanie płytek powinno być poprzedzone dokładnym rozplanowaniem ich układu oraz obliczeniami. Często konieczne jest bowiem przycięcie płytek, dlatego warto wcześniej o tym pomyśleć, by nie obniżyło to estetyki wykończenia (najlepiej, by zostały przyklejone w miejscach mniej widocznych). Są dwie opcje rozpoczęcia układania płytek – zaczynamy całą płytką od krawędzi ściany bądź od osi ściany. Pierwszy rząd układamy na listwach pomocniczych, a dla zachowania równych odstępów wkładamy pomiędzy płytki krzyżyki dystansowe. Warto też używać poziomicy i sprawdzać płaszczyznę, by móc na bieżąco korygować ewentualne odchyły płytek. Przy użyciu gumowego młotka można je też docisnąć do podłoża, co da pewność równomiernego rozłożenia kleju pod spodem i zwiększenia przyczepności.

Podczas prac korzystamy z takich narzędzi jak poziomica, krzyżyki dystansowe, specjalne narzędzia do cięcia płytek, kielnia prostokątna, sznur do trasowania, młotek gumowy, packa zębata, listwy pomocnicze.

Fugowanie

Układanie płytek to niezwykle czasochłonna i męcząca czynność wymagająca wyjątkowej precyzji oraz skupienia. Dlatego by nie zniweczyć trudu włożonego w ich ułożenie, należy dołożyć szczególnych starań do ich wykończenia. Często popełnianym błędem jest zbyt szybkie fugowanie. Zdecydowanie odradzamy pośpiech, ponieważ jeśli przystąpimy do fugowania zanim klej dobrze wyschnie, mogą pojawić się wyjątkowo nieestetyczne przebarwienia. W zależności od użytego kleju może on schnąć nawet i 24 godziny – szczegółowe informacje na ten temat zawsze są podane na opakowaniu. Tak jak w przypadku klejowej, tak i przy zaprawie fugowej bardzo ważne jest również przygotowanie według instrukcji producenta. Próby zaoszczędzenia i uzyskania większej ilości zaprawy poprzez dolanie większej ilości wody sprawi, że zaprawa straci swoje właściwości.