Zobacz co sądzą o nas inni

Przygotowania do remontu krok po kroku

Remont domu czy mieszkania to poważne przedsięwzięcie i wymaga odpowiedniego przygotowania. Pozwoli to oszacować koszty, rozsądnie rozplanować wydatki, zakupić odpowiednie materiały, wynająć rzetelną ekipę bądź też ustalić harmonogram samodzielnych prac. Dzięki temu remont zostanie wykonany sprawnie i bez większych niespodzianek! Pamiętajmy jednak, że zawsze należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, dlatego warto uwzględnić w budżecie pewną rezerwę finansową na ten cel.

Na sam początek…

Przede wszystkim musimy dokładnie określić, co chcemy zmienić bądź naprawić. W tym celu należy sporządzić projekt roboczy z uwzględnieniem planów mieszkania. Następnie ustalamy kolejność działań jak np. zdarcie tapet, skucie tynków, poprowadzenie nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej bądź elektrycznej, itp. Pozwoli to na porządek podczas prac i jasne określenie priorytetów, co usprawni remont. Przy opracowywaniu harmonogramu działań warto uwzględnić pory roku – niektóre prace najlepiej wykonywać podczas cieplejszych pór roku, ponieważ wymagają częstego wietrzenia pomieszczeń czy też szybkiego osuszania tynków. Warto tak rozplanować prace, by na okres zimowy pozostały czynności związane na przykład z wykończeniem wnętrza.

Zatrudniając ekipę remontową, warto upewnić się, że znajdują się w niej osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia (ma to szczególne znaczenie przy pracach związanych z wszelkiego rodzaju instalacjami). Przy wyborze wykonawcy nie należy kierować się głównie ceną usług – warto zaczerpnąć opinii znajomych czy też sprawdzić referencje. Nie warto również oszczędzać na materiałach – należy zrobić dokładne rozeznanie na rynku i zainwestować w materiały wysokiej jakości, które zapewnią nie tylko spektakularny, ale i trwały efekt. Zakupy należy poprzedzić dokładnymi pomiarami i obliczeniami oraz konsultacjami z ekipą remontową. Zadbajmy też o odpowiedni zapas materiałów, by uniknąć sytuacji, gdy zabraknie ich w trakcie remontu i nie będzie możliwy ich zakup np. z powodu braku asortymentu w hurtowniach.

Tuż przed rozpoczęciem remontu…

Gdy już mamy wszystko rozplanowane, należy odpowiednio przygotować mieszkanie, by mogła do niego wkroczyć ekipa remontowa. Należy tak zorganizować przestrzeń, by nie utrudniała pracy. Najlepiej wynieść meble, a jeśli nie jest to możliwe – odpowiednio je przestawić. By uniknąć przykrych niespodzianek w postaci zabrudzeń czy uszkodzeń pozostawionych przedmiotów, należy je dokładnie zabezpieczyć na przykład przy użyciu folii malarskiej oraz taśmy. Zabezpieczyć należy nie tylko meble czy żyrandole, ale również drzwi, okna, parapety czy też pozostawione sprzęty. Zaleca się jednak wyniesienie sprzętów AGD oraz RTV, ponieważ dostanie się kurzu i pyłów do układów elektronicznych może negatywnie wpłynąć na ich funkcjonowanie. Jeśli mamy zwierzęta domowe, warto pomyśleć o zapewnieniu im lokum tymczasowego np. u kogoś z rodziny, ponieważ obecność ekipy oraz hałasy spowodowane remontem mogą okazać się dla nich wyjątkowo stresujące. Przy pracach o większym zakresie może być konieczne także całkowite opuszczenie mieszkania przez domowników.